Wypełnienia kompozytowe to obecnie jeden z najpopularniejszych typów wypełnień stosowanych w gabinetach stomatologicznych w celu wypełnienia ubytków powstałych w wyniku próchnicy czy uszkodzeń mechanicznych. Jedną z ich największych zalet jest duża skuteczność i estetyka, ponieważ kompozyty bardzo łatwo można dopasować do barwy zębów.
Czym jest wypełnienie kompozytowe?
Wypełnienie kompozytowe często nazywane też plombą jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, powszechnie stosowanym w gabinetach dentystycznych. Jest to materiał uniwersalny, doskonale sprawdzający się w wypełnianiu powstałych w zębach ubytków, który dodatkowo bez większych trudności można dopasować do naturalnego koloru zębów. Kompozyty to przedmiot wielu badan naukowców, dlatego też często pojawiają się coraz to nowsze ich rodzaje. To daje dentystom więcej możliwości skutecznego leczenia uzębienia swoich pacjentów. Trwałość wypełnień kompozytowych szacowana jest na 1 0 lat, jednak dentyści zalecają, by wymieniać je nieco częściej. Optymalny czas to 5-6 lat.
Kompozyty stomatologiczne stosowane w gabinetach dentystycznych można podzielić na dwie podstawowe grupy;
- kompozyty chemoutwardzalne,
- kompozyty światłoutwardzalne.
Oba typy różnią się między sobą nie tylko właściwościami, ale również sposobem aplikacji. To który z kompozytów zostanie zastosowany w danym przypadku, zależne jest przede wszystkim od tego, jaką decyzję podejmie stomatolog.
Czy wypełnienie kompozytowe jest skuteczne?
Wypełnienie kompozytowe to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na likwidację ubytków w zębach, które powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych czy zmian próchniczych. Ze względu na dużą skuteczność działania oraz liczne zalety jest to rozwiązanie, po które stomatolodzy sięgają bardzo często. Kompozyty charakteryzują się wysoką szczelnością, co oznacza, że bardzo ściśle przylegają do zębów, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko przedostania się resztek jedzenia do zaplombowanych ubytków. To sprawia, że zmniejsza się ryzyko gromadzenia się bakterii mogących wywołać stany zapalne w jamie ustnej.
Dużą zaletą wypełnień kompozytowych jest także ich trwałość, która szacowana jest nawet na okres 10 lat. Choć w tym przypadku stomatolodzy zalecają, by wymieniać je nieco częściej co 5-6 lat. Nie chodzi tu o ich trwałość, a o względy estetyczne. Kompozyty podobnie jak zęby ulegają przebarwieniom powstającym w wyniku palenia tytoniu czy spożywania nadmiernej ilości kawy, herbaty lub innych płynów/posiłków intensywnie barwiących szkliwo.